Daily results, order of play

Daily results, order of play
Spread the love


CLOSE

Three seeded singles players were eliminated Saturday on the first day of main draw action at the 2020 Western & Southern Open, which is being held this year at the USTA Billie Jean King National Tennis Center in Flushing, New York. 

Cincinnati native Caty McNally was knocked out of the singles draw Saturday in the first round, but she still has a chance to make a run in the doubles draw with partner Coco Gauff. 

JJ Wolf, the other Cincinnati local in the field, will make his ATP Tour singles debut Sunday against Richard Gasquet. 

[ Here’s the broadcast schedule for the W&S Open ]

Sunday’s order of play

GRANDSTAND (start 11:00 am)

WTA – [12] Anett Kontaveit (Estonia) vs [LL] Daria Kasatkina (Russia)

WTA – [Q] Laura Siegemund (Germany) vs [10] Marketa Vondrousova (Czech Republic)

Not Before 3:00 pm

ATP – [16] John Isner (United States) vs Hubert Hurkacz (Poland)

Not Before 5:00 pm

ATP – [PR] Kevin Anderson (South Africa) vs [4] Stefanos Tsitsipas (Greece)

Not Before 7:00 pm

WTA – Alize Cornet (France) vs [2] Sofia Kenin (United States)

COURT 17 (start 11:00 am)

ATP – Casper Ruud (Norway) vs [9] Diego Schwartzman (Argentina)

ATP – Daniel Evans (Great Britain) vs [10] Andrey Rublev (Russia)

Not Before 3:00 pm

WTA – [WC] Sloane Stephens (United States) vs Caroline Garcia (France)

WTA – [1] Karolina Pliskova (Czech Republic) vs Veronika Kudermetova (Russia)

Not Before 7:00 pm

ATP – Borna Coric (Croatia) vs [7] David Goffin (Belgium)

COURT 10 (start 11:00 am)

WTA – Rebecca Peterson (Sweden) vs [14] Elise Mertens (Belgium)

ATP – [Q] Mackenzie McDonald (United States) vs [Q] Marcos Giron (United States)

ATP – [14] Grigor Dimitrov (Bulgaria) vs Ugo Humbert (France)

ATP – [Q] JJ Wolf (United States) vs Richard Gasquet (France)

COURT 7 (start 11:00 am)

WTA – [Q] CiCi Bellis (United States) vs [Q] Oceane Dodin (France)

WTA – Jennifer Brady (United States) vs [Q] Jessica Pegula (United States)

WTA – Marie Bouzkova (Czech Republic) vs [Q] Anna Kalinskaya (Russia)

WTA – Danielle Collins (United States) vs [Q] Jil Teichmann (Switzerland)

COURT 11 (start 11:00 am)

ATP – [11] Karen Khachanov (Russia) vs Alexander Bublik (Kazakhstan)

ATP – [Q] Aljaz Bedene (Slovenia) vs [13] Cristian Garin (Chile)

ATP – Adrian Mannarino (France) vs John Millman (Australia)

ATP – [Q] Sebastian Korda (United States) vs [Q] Emil Ruusuvuori (Finland)

COURT 12 (start 11:00 am)

ATP – [WC] Tennys Sandgren (United States) vs Lorenzo Sonego (Italy)

ATP – [Q] Marton Fucsovics (Hungary) vs [Q] Norbert Gombos (Slovakia)

ATP – Rohan Bopanna (India) / Denis Shapovalov (Canada) vs [5] Marcel Granollers (Spain) / Horacio Zeballos (Argentina)

ATP – [WC] Steve Johnson (United States) / Austin Krajicek (United States) vs [Alt] Sander Gille (BEL) / Joran Vliegen (BEL)

COURT 9 (start 11:00 am)

WTA – Magda Linette (Poland) vs [Q] Vera Zvonareva (Russia)

WTA – [Q] Christina McHale (United States) vs Iga Swiatek (Poland)

WTA – Yulia Putintseva (Kazakhstan) vs Shuai Zhang (China)

WTA- After suitable rest – Elena Rybakina (Kazakhstan) / Laura Siegemund (Germany) vs Hayley Carter (USA) / Luisa Stefani (Brazil)

COURT 14 (start 11:00 am)

ATP – Pablo Carreno Busta (Spain) / Alex de Minaur (Australia) vs [4] Ivan Dodig (Croatia) / Filip Polasek (Slovakia)

ATP – Nicolas Mahut (France) / Jan-Lennard Struff (Germany) vs Felix Auger-Aliassime (Canada) / Milos Raonic (Canada)

ATP – [WC] Tommy Paul (United States) / Frances Tiafoe (United States) vs Novak Djokovic (Serbia) / Filip Krajinovic (Serbia)

ATP – Taylor Fritz (United States) / Reilly Opelka (United States) vs [PR] Sam Querrey (United States) / Jack Sock (United States)

COURT 15 (start 11:00 am)

WTA – [Q] Arantxa Rus (Netherlands) vs Alison Van Uytvanck (Belgium)

WTA – Katerina Siniakova (Czech Republic) vs [Q] Kirsten Flipkens (Belgium)

WTA – [Q] Leylah Fernandez (Canada) vs Ons Jabeur (Tunisia)

WTA- After suitable rest – Kristina Mladenovic (France) / Ajla Tomljanovic (Australia) vs [WC] Jessica Pegula (United States) / Shelby Rogers (United States)

COURT 8 (start not before 1:00 pm)

WTA- After suitable rest – Gabriela Dabrowski (Canada) / Alison Riske (United States) vs Ekaterina Alexandrova (Russia) / Vera Zvonareva (Russia)

WTA- After suitable rest – [1] Elise Mertens (Belgium) / Aryna Sabalenka (Belarus) vs [WC] Ann Li (United States) / Bernarda Pera (United States)

Results

SATURDAY AUGUST 22

ATP Singles First Round

[12] Denis Shapovalov (Canada) d. Marin Cilic (Croatia) 6-3, 6-3

[15] Felix Auger-Aliassime (Canada) d. Nikoloz Basilashvili (Georgia) 6-4, 6-1

[WC] Andy Murray (Great Britain) d. [WC] Frances Tiafoe (United States) 7-6(6), 3-6, 6-1

[PR] Kevin Anderson (South Africa) d. Kyle Edmund (Great Britain) 7-6(3), 4-6, 6-3

Borna Coric (Croatia) d. Benoit Paire (France) 6-0, 1-0 ret.

Taylor Fritz (United States) d. [Q] Lloyd Harris (South Africa) 6-1, 6-3

Jan-Lennard Struff (Germany) d. Alex de Minaur (Australia) 6-2, 6-4

Reilly Opelka (United States) d. [Q] Cameron Norrie (Great Britain) 6-3, 6-4

Filip Krajinovic (Serbia) d. [Q] Salvatore Caruso (Italy) 7-5, 6-4

Pablo Carreno Busta (Spain) d. Dusan Lajovic (Serbia) 7-5, 6-1

Milos Raonic (Canada) d. Sam Querrey (United States) 6-4, 6-4

[Q] Ricardas Berankis (Lithuania) d. [WC] Tommy Paul (United States) 6-7(4), 6-4, 7-5

WTA Singles First Round

Ekaterina Alexandrova (Russia) d. [9] Elena Rybakina (Kazakhstan) 7-5, 7-6(6)

Amanda Anisimova (United States) d. [11] Alison Riske (United States) 6-3, 6-3

[13] Maria Sakkari (Greece) d. Coco Gauff (United States) 6-1, 6-3

Victoria Azarenka (Belarus) d. [15] Donna Vekic (Croatia) 6-2, 6-3

[16] Dayana Yastremska (Ukraine) d. [WC] Venus Williams (United States) 5-7, 6-2, 7-5

Kristina Mladenovic (France) d. Anastasija Sevastova (Latvia) 6-3, 6-4

Bernarda Pera (United States) d. Heather Watson (Great Britain) 6-1, 3-6, 6-3

Veronika Kudermetova (Russia) d. Ajla Tomljanovic (Australia) 5-7, 6-3, 7-5

Alize Cornet (France) d. [WC] Caty McNally (United States) 6-0, 6-4

Karolina Muchova (Czech Republic) d. [Q] Ann Li (United States) 6-4, 6-4

ATP Doubles First Round

Jamie Murray (Great Britain) / Neal Skupski (Great Britain) d. [1] Juan Sebastian Cabal (Colombia) / Robert Farah (Colombia) 7-6(5), 7-6(3)

[3] Rajeev Ram (United States) / Joe Salisbury (Great Britain) d. Cristian Garin (Chile) / Casper Ruud (Norway) 6-3, 6-7(3), 10-6

[7] Raven Klaasen (South Africa) / Oliver Marach (Austria) d. Tim Puetz (Germany) / Alexander Zverev (Germany) 7-6(6), 3-6, 10-6

[8] Wesley Koolhof (Netherlands) / Nikola Mektic (Croatia) d. Karen Khachanov (Russia) / Andrey Rublev (Russia) 6-4, 6-2

Dan Evans (Great Britain) / David Goffin (Belgium) d. John Peers (Australia) / Michael Venus (New Zealand) 6-4, 7-6(3)

Hubert Hurkacz (Poland) / John Isner (United States) d. Max Purcell (Australia) / Luke Saville (AUS) 6-3, 6-0

Jurgen Melzer (Austria) / Edouard Roger-Vasselin (France) d. [WC] Sebastian Korda (United States) / Brandon Nakashima (United States) 6-2, 6-4

Jean-Julien Rojer (Netherlands) / Horia Tecau (Romania) d. Jeremy Chardy (France) / Fabrice Martin (France) 3-6, 6-3, 10-8

WTA Doubles First Round

[2] Nicole Melichar (United States) / Yifan Xu (China) d. Kaitlyn Christian (United States) / Giuliana Olmos (Mexico) 6-2, 6-3

[3] Kveta Peschke (Czech Republic) / Demi Schuurs (Netherlands) d. [PR] Oksana Kalashnikova (Georgia) / Alla Kudryavtseva (Russia) 1-6, 6-4, 10-5

Asia Muhammad (United States) / Taylor Townsend (United States) d. [4] Bethanie Mattek-Sands (United States) / Shuai Zhang (CHN) 3-6, 6-3, 10-8

[5] Shuko Aoyama (Japan) / Ena Shibahara (Japan) d. Nao Hibino (Japan) / Makoto Ninomiya (Japan) 6-4, 2-6, 10-4

Ellen Perez (Australia) / Storm Sanders (Australia) d. [7] Anna-Lena Friedsam (Germany) / Katerina Siniakova (Czech Republic) 6-2, 1-6, 14-12

[8] Lucie Hradecka (Czech Republic) / Andreja Klepac (Slovenia) d. Sharon Fichman (Canada) / Darija Jurak (Croatia) 6-4, 7-6(2)

Jennifer Brady (United States) / Caroline Dolehide (United States) d. Madison Keys (United States) / Sloane Stephens (United States) 6-1, 3-6, 10-6

Viktoria Kuzmova (Slovakia) / Iga Swiatek (Poland) d. Lyudmyla Kichenok (Ukraine) / Nadiia Kichenok (Ukraine) 6-2, 6-3

Alexa Guarachi (Chile) / Desirae Krawczyk (United States) d. Arina Rodionova (Australia) / Sabrina Santamaria (United States) 6-3, 6-3



Source link Google News

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*